E-paliva nejsou CO2 neutrální

E-paliva optimistická s budoucí zdokonalenou výrobou: 17 kWh na litr benzínu 19 kWh na litr nafty


Říká se tomu technologická otevřenost, když je jasné, že poražený bude nadále dostávat prostředky na výzkum a že se budou plýtvat penězi na projekty, které nemají šanci. Rakouský kancléř Nehammer právě pronesl projev: žádný zákaz spalovacího motoru, ale e-paliva. Velké rozhořčení ze strany koaličního partnera Zelených, ale ve skutečnosti je to argument o císařových vousech, protože e-paliva nemají v silničním provozu šanci. To se říkalo v císařském Rakousku, když se lidé hádali o císařovy vousy.

Společnost E-Fuels je optimistická ohledně budoucí zdokonalené výroby:
  • 17 kWh na litr benzinu
  • 19 kWh na litr nafty


To vyplývá z účinnosti elektrolýzy. Kromě toho se jedná o pořízení uhlíku. Na odfiltrování 1 kg CO2 z atmosféry je potřeba 1,5 kWh elektřiny, ale právě tam je většina kyslíku. Takže na obstarání dostatečného množství CO2 prostřednictvím DAC - Direct Air Capture - abyste z něj získali 1 kg uhlíku, získáte 5,25 kWh elektřiny.

Určitě jsem extrémně úsporný řidič, ale na 4,36 l nafty by bylo potřeba 83 kWh elektřiny. Předpokládejme, že v roce 2023 bude světová výroba fotovoltaiky 350 GW. Předpokládejme také, že průměrná výtěžnost je 1300 kWh/rok na jeden W ve špičce, protože se obvykle instalují na slunečnějších místech. Celková nově instalovaná fotovoltaika v roce 2023 by tedy mohla vyrobit 455 TWh elektřiny. U e-paliv to však bohužel musíme vydělit 18 kWh - 50 iesel 19 kWh, 50 enzin 17 kWh - a zůstane nám 25 miliard litrů paliva. Je to hodně? Ne, jen Německo potřebuje 65 miliard litrů.

Nyní jsme tedy celou světovou produkci fotovoltaiky v roce 2023 využili pouze pro e-paliva a ani Německo není zásobováno. Ale to nejsou všechny náklady! Jak to uděláme s převodníky CO2 a elektrolýzami? Existují 2 varianty:
  • Postavte tolik zařízení na zpracování CO2 a elektrolýzu, aby využívala přímo sluneční energii. 455 GW * 0,2 EUR za watt systémové náklady činí 91 miliard EUR.
  • Postavit pouze 150 GW zařízení na zpracování CO2 a elektrolýzu a využít je mnohem lépe prostřednictvím 1300 GWh dobíjecích baterií.
Ups, druhá varianta není kompatibilní s dnešními náklady na baterie a světovou výrobou baterií.

  Jistě by mohla, ale příliš pozdě


Jistě, výroba fotovoltaiky roste, výroba baterií se zvyšuje, ale e-paliva nemohou zachránit dnešní spalovací automobily, protože než jich bude dostatečné množství, budou již dávno sešrotovány a recyklovány.

  Zcela nová cenová realita


Většina lidí se domnívá, že elektromobily jsou pro každého příliš drahé. VW věří, že elektromobily zůstanou drahé. BYD uvádí na trh docela použitelné za pouhých 9 000 USD. Za 2 roky mají být elektromobily levnější než auta se spalovacími motory.

  3 Rozdělení trhu s automobily


Chcete jet z Mnichova do Berlína rychlostí 150 km/h bez přestávky? Samozřejmě, že je to možné, nejnovější lithium-iontová baterie má 375 Wh na 1 kg. Ale má značnou cenu za kWh a s baterií o kapacitě 180 kWh je to možné. To už je vyšší třída.

Příliš drahé? Dobře, s pauzou na nabíjení a rychlostí 120 km/h stačí 70 kWh mnohem levnějších lithium-železo-fosfátových baterií. Mají pouze 240 Wh/kg. To je střední třída.

2 nabíjecí pauzy jsou také v pořádku, hlavní věc je levná? Sodíkové baterie s pouhými 160 Wh/kg, ale velmi nízkou cenou. To bude brzy podtřída automobilů.

Dojíždějící, kteří se chtějí pouze levně dopravit do práce, si v budoucnu jistě najdou elektromobil za méně než 10 000 eur. O patriotismu nemůže být řeč, výrobci z EU to nebudou umět. To neříkám já, to říká Volkswagen. Ujet 600 km rychlostí 150 km/h bude možné i v luxusní třídě, ale bude to něco stát. V běžném životě budou všechny elektromobily stejně rychlé, pouze na dlouhých cestách bude pořizovací cena určovat počet a délku nabíjecích přestávek. Na dovolenou do Španělska budete moci jet i s BYD Seagull za méně než 10 000 eur, jen budete potřebovat více nabíjecích přestávek.

Kde je trh s e-palivy? Měl jsem kdysi klienta webdesignéra, který mi vyprávěl o služební cestě na schůzku dlouhé více než 1000 km za 6 hodin, a to vytuněným BMW řady 6. To s bateriemi nebude možné, ale jak velká je tato tržní nika, 1 % nebo 0,1 řidičů? Budou pro ně existovat čerpací stanice na e-palivo?

Je naprostou iluzí, že e-paliva jsou určena pro chudé dojíždějící, aby mohli nadále jezdit svým starým dieselem. Chudý dojíždějící přejde na elektromobil. Levné dieselové vozy již z trhu nových automobilů zmizely kvůli stále přísnějším emisním normám. Porsche je největším lobbistou za e-paliva. Můj bývalý zákazník s 1000 km za 6 hodin ukazuje proč, to je cílová skupina pro e-paliva.

  Pohádka o klimaticky neutrálním elektronickém palivu


E-paliva jsou klimaticky neutrální. Ale to je pohádka. Postavme proti sobě elektromobil s 18 kWh elektřiny/100 km a diesel s 6 l/100 km. Oba ujedou 20 000 km ročně. Jeden potřebuje 3 600 kWh elektřiny, druhý 1 200 litrů nafty vyrobené z 22 800 kWh elektřiny. To je 19 200 kWh dodatečné spotřeby, s níž by se z atmosféry odfiltrovalo 3,2 tuny CO2, který by se rozdělil na C a O. To odpovídá 160 g CO2/km.

  Letadla a lodě


S nejlepšími a také nejdražšími bateriemi by letadla měla mít dolet 1500 až 2000 km. To je skutečný trh pro e-paliva. Pro letadla na dlouhé vzdálenosti neexistuje žádná alternativa. Na mnoha trasách konkurují nákladní lodě železnici. Díky tunelu pod Beringovou úžinou by bylo možné cestovat také z Číny do Jižní Ameriky. E-palivo namísto nejlevnější těžké ropy zdražuje lodní dopravu, a proto se více využívá železniční doprava.

Pokud na výletní loď nacpete 30 000 t sodíkových baterií, je to 4,8 GWh. O něco úspornější je 40 MW poháněných po dobu 4 dnů.

  Méně práce, více života


Dnešní mladí lidé jsou skeptičtí vůči 40 hodinám práce týdně na plný úvazek. Pokud pracují oba, měl by být příjem domácnosti ve výši 2 500 EUR dosažitelný i při 40 hodinách práce týdně. Z toho 40 eur představuje splátku úvěru ve výši 1 000 eur, takže by mělo být možné koupit dům nové generace GEMINI s levným pozemkem.

  Staňte se akcionářem od 200 €


Nový akcionář řekl: "Já se svou velmi skromnou investicí", ale 4 000 krát 1 000 € jsou také 4 miliony za všechny investice až do otevření osady v Unkenu jako výchozího bodu pro celosvětovou expanzi.

O velkém navýšení kapitálu může rozhodnout pouze valná hromada, ale zde je uvedeno, o čem může rozhodnout představenstvo a dozorčí rada. Nový základní kapitál slouží ke zdokonalení podkladů pro větší plánovaná navýšení kapitálu.

Tady jsou podrobnosti.
          E-paliva nejsou CO2 neutrální: E-paliva optimistická s budoucí zdokonalenou výrobou: 17 kWh na litr benzínu 19 kWh na litr nafty https://2023.pege.org/03-12/czech.htm