E-palivá nie sú CO2 neutrálne

E-palivá optimistické s budúcou zdokonalenou výrobou: 17 kWh na liter benzínu 19 kWh na liter nafty


Nazýva sa to technologická otvorenosť, keď jasný porazený má naďalej dostávať financie na výskum a peniaze sa majú míňať na projekty, ktoré nemajú šancu. Rakúsky kancelár Nehammer práve predniesol prejav: žiadny zákaz spaľovacieho motora, ale e-palív. Veľké rozhorčenie zo strany koaličného partnera Zelených, ale v skutočnosti je to argument o cisárskych bradách, pretože e-palivá nemajú v cestnej premávke žiadnu šancu. To sa hovorilo v cisárskom Rakúsku, keď sa ľudia hádali o cisárove fúzy.

Spoločnosť E-Fuels je optimistická, pokiaľ ide o budúcu zdokonalenú výrobu:
  • 17 kWh na liter benzínu
  • 19 kWh na liter nafty


Vyplýva to z účinnosti elektrolýzy. Okrem toho je tu obstarávanie uhlíka. Na odfiltrovanie 1 kg CO2 z atmosféry sa spotrebuje 1,5 kWh elektrickej energie, ale práve tam sa nachádza väčšina kyslíka. Takže na obstaranie dostatočného množstva CO2 prostredníctvom DAC - priameho zachytávania vzduchu - na získanie 1 kg uhlíka z neho získate 5,25 kWh elektrickej energie.

Určite som mimoriadne úsporný vodič, ale na 4,36 l nafty by bolo potrebných 83 kWh elektriny. Predpokladajme, že v roku 2023 bude svetová výroba fotovoltiky 350 GW. Predpokladajme tiež, že priemerná výťažnosť je 1300 kWh/rok na jeden špičkový W, pretože sa zvyčajne inštalujú v slnečnejších oblastiach. Celková novoinštalovaná fotovoltika v roku 2023 by teda mohla vyrobiť 455 TWh elektrickej energie. Pri e-palivách to však, žiaľ, musíme vydeliť 18 kWh - 50 iesel s 19 kWh, 50 enzin so 17 kWh - a zostane nám 25 miliárd litrov paliva. Je to veľa? Nie, len Nemecko potrebuje 65 miliárd litrov.

Takže teraz sme celú svetovú produkciu fotovoltaiky v roku 2023 využili len na e-palivá a ani Nemecko nie je zásobované. Ale to nie sú všetky náklady! Ako to urobíme s prevodníkmi CO2 a elektrárňami na elektrolýzu? Existujú 2 varianty:
  • Postavte toľko zariadení na spracovanie CO2 a elektrolýzu, aby priamo využívali slnečnú energiu. 455 GW * 0,2 eura za watt sú systémové náklady 91 miliárd eur
  • Postaviť len 150 GW zariadení na spracovanie CO2 a elektrolýzu a využiť ich oveľa lepšie prostredníctvom 1300 GWh nabíjateľných batérií.
Ups, druhý variant nie je kompatibilný s dnešnými nákladmi na batérie a svetovou výrobou batérií.

  Určite by mohla, ale príliš neskoro


Iste, výroba fotovoltaiky sa zvyšuje, výroba batérií sa zvyšuje, ale e-palivá nemôžu zachrániť dnešné spaľovacie autá, pretože kým ich bude dostatok, budú už dávno zošrotované a recyklované.

  Úplne nová cenová realita


Väčšina si myslí, že elektromobily sú príliš drahé pre každého. VW verí, že elektromobily zostanú drahé. BYD uvádza na trh celkom použiteľné už za 9 000 USD. Očakáva sa, že o 2 roky budú elektromobily lacnejšie ako autá so spaľovacími motormi.

  3 Rozdelenie automobilového trhu


Chcete ísť z Mníchova do Berlína rýchlosťou 150 km/h bez prestávky? Samozrejme, že je to možné, najnovšia lítium-iónová batéria má 375 Wh na 1 kg. Má však značnú cenu za kWh a s batériou s kapacitou 180 kWh je to možné. To je vyššia trieda.

Príliš drahé? Dobre, s prestávkou na nabíjanie a rýchlosťou 120 km/h vám postačí 70 kWh oveľa lacnejších lítium-železofosfátových batérií. Majú len 240 Wh/kg. To je stredná trieda.

2 nabíjacie pauzy sú tiež v poriadku, hlavná vec je lacná? Sodíkové batérie s kapacitou len 160 Wh/kg, ale veľmi nízkou cenou. To bude čoskoro podtrieda automobilov.

Cestujúci, ktorý sa chce len lacno dostať do práce, si v budúcnosti určite nájde elektromobil za menej ako 10 000 EUR. O patriotizme nemôže byť ani reči, výrobcovia z EÚ to nebudú môcť urobiť. To nehovorím ja, to hovorí Volkswagen. Jazda 600 km rýchlosťou 150 km/h bude možná v luxusnej triede, ale bude to niečo stáť. V každodennom živote budú všetky elektromobily rovnako rýchle, len pri dlhých cestách bude nákupná cena určovať počet a dĺžku nabíjacích prestávok. S BYD Seagull budete môcť ísť na dovolenku do Španielska aj za menej ako 10 000 EUR, len budete potrebovať viac nabíjacích prestávok.

Kde je trh s elektronickými palivami? Raz som mal klienta z oblasti webového dizajnu, ktorý mi rozprával o služobnej ceste na stretnutie, na ktorej prešiel viac ako 1000 km za 6 hodín, na vytunenom BMW radu 6. To s batériami nebude možné, ale aká veľká je táto medzera na trhu, 1 % alebo 0,1 vodičov? Budú pre nich existovať čerpacie stanice na elektronické palivo?

Je úplnou ilúziou, že e-palivá sú určené pre chudobných cestujúcich do práce, aby mohli naďalej jazdiť na svojom starom diesli. Chudobný dochádzajúci prejde na elektromobil. Lacné dieselové autá už zmizli z trhu s novými autami kvôli stále prísnejším emisným normám. Porsche je najväčším lobistom za e-palivá. Môj bývalý zákazník s 1 000 km za 6 hodín ukazuje prečo, toto je cieľová skupina pre e-palivá.

  Rozprávka o klimaticky neutrálnom elektronickom palive


E-palivá sú klimaticky neutrálne. Ale to je rozprávka. Postavme proti sebe elektromobil s 18 kWh elektrickej energie/100 km a diesel s 6 l/100 km. Obaja najazdia 20 000 km ročne. Jeden potrebuje 3 600 kWh elektriny, druhý 1 200 litrov nafty vyrobenej s 22 800 kWh elektriny. To je 19 200 kWh dodatočnej spotreby, s ktorou by sa z atmosféry odfiltrovalo 3,2 tony CO2 a rozdelilo na C a O. To zodpovedá 160 g CO2/km.

  Lietadlá a lode


S najlepšími a zároveň najdrahšími batériami by lietadlá mali mať dolet 1 500 až 2 000 km. To je skutočný trh pre e-palivá. Pre lietadlá na dlhé trate neexistuje žiadna alternatíva. Na mnohých trasách konkurujú nákladné lode železnici. Vďaka tunelu pod Beringovým prielivom by bolo možné cestovať aj z Číny do Južnej Ameriky. E-palivo namiesto najlacnejšej ťažkej ropy zdražuje lodnú dopravu, a preto sa viac využíva železničná doprava.

Ak na výletnú loď naložíte 30 000 ton sodíkových batérií, je to 4,8 GWh. O niečo úspornejšie je 40 MW poháňaných počas 4 dní.

  Menej práce, viac života


Dnešná mládež je skeptická voči 40 hodinám práce na plný úväzok týždenne. Ak pracujú obaja, príjem domácnosti vo výške 2 500 EUR by mal byť dosiahnuteľný aj pri 40 hodinách práce týždenne. Z toho 40 eur predstavuje splátku úveru vo výške 1 000 eur, takže by sa mal dať kúpiť dom novej generácie GEMINI s lacným pozemkom.

  Staňte sa akcionárom od 200 €


Nový akcionár povedal: "Ja so svojou veľmi skromnou investíciou", ale 4 000 krát 1 000 € sú tiež 4 milióny za všetky investície až do otvorenia osady v Unkene ako východiskového bodu pre celosvetovú expanziu.

O veľkých navýšeniach kapitálu môže rozhodnúť len valné zhromaždenie, ale tu je to, o čom môže rozhodnúť predstavenstvo a dozorná rada. Nové základné imanie slúži na zdokonalenie podkladov pre väčšie plánované navýšenia kapitálu.

Tu sú podrobnosti.
          E-palivá nie sú CO2 neutrálne: E-palivá optimistické s budúcou zdokonalenou výrobou: 17 kWh na liter benzínu 19 kWh na liter nafty https://2023.pege.org/03-12/slovak.htm