E-yakıtlar CO2-nötr değildir

E-yakıtlar gelecekteki mükemmelleştirilmiş üretim ile iyimser: litre benzin başına 17 kWh litre dizel başına 19 kWh


Açıkça kaybedenin araştırma fonu almaya devam edeceği ve paranın hiçbir şansı olmayan projelere harcanacağı teknoloji açıklığı olarak adlandırılmaktadır. Avusturya Şansölyesi Nehammer az önce bir konuşma yaptı: içten yanmalı motor yasaklanmayacak ama e-yakıtlar yasaklanacak. Yeşil koalisyon ortağı büyük bir öfke duyuyor ama aslında bu imparatorun sakalıyla ilgili bir tartışma, çünkü e-yakıtların karayolu trafiğinde hiçbir şansı yok. İmparatorluk Avusturya'sında insanlar imparatorun sakalı hakkında tartışırken söylenen bir sözdü bu.

E-Fuels gelecekteki mükemmelleştirilmiş üretim konusunda iyimser:
  • Litre benzin başına 17 kWh
  • Litre dizel başına 19 kWh


Bu, elektrolizin verimliliğinden kaynaklanmaktadır. Buna ek olarak, karbon tedariki de söz konusudur. Atmosferden 1 kg CO2 filtrelemek için 1,5 kWh elektrik gerekir, ancak oksijenin çoğu burada bulunur. Dolayısıyla, DAC - Doğrudan Hava Yakalama - yoluyla 1 kg karbon elde etmeye yetecek kadar CO2 elde etmek için 5,25 kWh elektrik elde edersiniz.

Ben kesinlikle son derece ekonomik bir sürücüyüm, ancak 4,36 l dizel için 83 kWh elektriğe ihtiyaç duyulacaktır. 2023 yılı için dünya fotovoltaik üretiminin 350 GW olduğunu varsayalım. Ayrıca ortalama verimin W tepe başına 1300 kWh/a olduğunu varsayalım, çünkü genellikle daha güneşli alanlara kurulurlar. Böylece 2023 yılında yeni kurulan toplam fotovoltaikler 455 TWh elektrik üretebilir. Ancak ne yazık ki, e-yakıtlar için bunu 18 kWh'ye bölmemiz gerekiyor - 50 iesel 19 kWh, 50 enzin 17 kWh - ve elimizde 25 milyar litre yakıt kalıyor. Bu çok mu fazla? Hayır, sadece Almanya'nın 65 milyar litreye ihtiyacı var.

Yani, 2023 yılında dünya fotovoltaik üretiminin tamamını sadece e-yakıtlar için kullandık ve Almanya'ya bile yetmiyor. Ama tüm maliyet bu değil! CO2 DAC'ler ve elektroliz tesisleri ile bunu nasıl yapacağız? 2 çeşit vardır:
  • Güneş enerjisini doğrudan kullanacak kadar çok CO2 DAC ve elektroliz tesisi inşa edin. 455 GW * Watt başına 0,2 € sistem maliyeti 91 milyar €
  • Sadece 150 GW CO2 DAC ve elektroliz tesisi inşa edin ve bunları 1.300 GWh batarya ile çok daha iyi kullanın
Oops, ikinci varyant bugünün batarya maliyetleri ve dünya batarya üretimi ile uyumlu değil.

  Elbette olabilir, ama çok geç.


Elbette, fotovoltaik üretimi artıyor, batarya üretimi artıyor, ancak e-yakıtlar günümüzün yanmalı araçlarını kurtaramaz, çünkü yeterli miktarlara ulaşıldığında, bunlar çoktan hurdaya ayrılmış ve geri dönüştürülmüş olacaktır.

  Tamamen yeni fiyat gerçekleri


Çoğu kişi elektrikli otomobillerin herkes için çok pahalı olduğuna inanıyor. VW elektrikli otomobillerin pahalı kalacağına inanıyor. BYD, 9.000 ABD Doları gibi düşük bir fiyata oldukça kullanışlı olanları piyasaya sürüyor. 2 yıl içinde elektrikli otomobillerin içten yanmalı motorlu otomobillerden daha ucuz olması bekleniyor.

  3 Otomobil pazarının bölünmesi


Münih'ten Berlin'e hiç mola vermeden saatte 150 km hızla mı gitmek istiyorsunuz? Elbette mümkün, en yeni lityum-iyon batarya kg başına 375 Wh'a sahip. Ancak kWh başına hatırı sayılır bir fiyatı var ve 180 kWh'lik bir batarya ile bu mümkün. Bu üst sınıf.

Çok mu pahalı? Tamam, şarj duraklaması ve 120 km/s ile çok daha ucuz olan lityum demir fosfat pillerden 70 kWh yeterli olacaktır. Sadece 240 Wh/kg'a sahipler. Bu orta sınıf.

2 şarj duraklaması da tamam, asıl önemli olan ucuz mu? Sodyum piller sadece 160 Wh/kg, ancak çok düşük bir fiyat. Bu yakında otomobillerin alt sınıfı olacak.

Sadece işe ucuza gitmek isteyen bir yolcu, gelecekte kesinlikle 10.000 Avro'nun altında bir elektrikli araba bulacaktır. Vatanseverlik söz konusu değil, AB üreticileri bunu yapamayacak. Bunu ben söylemiyorum, Volkswagen söylüyor. Lüks sınıfta 150 km/s hızla 600 km gitmek mümkün olacak ama bunun bir maliyeti olacak. Günlük yaşamda tüm elektrikli otomobiller eşit derecede hızlı olacak; sadece uzun yolculuklarda satın alma fiyatı şarj molalarının sayısını ve süresini belirleyecek. Ayrıca bir BYD Seagull ile 10.000 Avro'dan daha ucuza İspanya'ya tatile gidebileceksiniz, sadece daha fazla şarj molasına ihtiyacınız olacak.

E-yakıtlar için pazar nerede? Bir keresinde bir web tasarım müşterim, ayarlanmış bir BMW 6 serisi ile bir toplantıya 6 saatte 1000 km'nin üzerinde bir iş seyahati yaptığını anlatmıştı. Bataryalarla bu mümkün olmayacak, ancak bu niş pazar ne kadar büyük, %1 mi yoksa 0.1 sürücü mü? Onlar için e-yakıt dolum istasyonları olacak mı?

E-yakıtların, eski dizelini kullanmaya devam edebilmesi için fakir banliyöler için olduğu tamamen bir yanılsamadır. Fakir yolcu elektrikli arabaya geçecektir. Ucuz dizel otomobiller, giderek katılaşan emisyon standartları nedeniyle yeni otomobil pazarından çoktan kayboldu. Porsche e-yakıtlar için en büyük lobici. Eski müşterimin 6 saatte 1.000 km yapması, e-yakıtların hedef kitlesinin neden bu olduğunu gösteriyor.

  İklim açısından nötr e-yakıt masalı


E-yakıtlar iklim açısından nötrdür. Ama bu bir peri masalı. Şimdi 18 kWh/100 km elektrik tüketen bir elektrikli otomobil ile 6 l/100 km tüketen bir dizeli karşılaştıralım. Her ikisi de yılda 20.000 km yol yapıyor. Biri 3.600 kWh elektriğe ihtiyaç duyarken, diğeri 22.800 kWh elektrikle üretilen 1.200 litre dizele ihtiyaç duyuyor. Bu 19.200 kWh ek tüketim demektir ve bununla 3,2 ton CO2 atmosferden filtrelenip C ve O'ya ayrılabilirdi. 160 g CO2/km'ye karşılık gelir.

  Uçaklar ve gemiler


En iyi ve aynı zamanda en pahalı bataryalarla, uçaklar için 1.500 ila 2.000 km'lik bir menzil mümkün olmalıdır. E-yakıtlar için gerçek pazar budur. Uzun mesafeli uçaklar için alternatif yoktur. Birçok güzergahta kargo gemileri demiryollarıyla rekabet etmektedir. Bering Boğazı'nın altından geçecek bir tünelle Çin'den Güney Amerika'ya seyahat etmek de mümkün olacaktır. En ucuz ağır petrol yerine e-yakıt, nakliyeyi daha pahalı hale getirir, dolayısıyla daha fazla demiryolu taşımacılığı.

Bir yolcu gemisine 30.000 ton sodyum batarya koyarsanız, bu 4,8 GWh eder. Dört gün boyunca 40 MW çalıştırılırsa biraz daha ekonomik olur.

  Daha az iş, daha çok yaşam


Günümüz gençliği haftada 40 saat tam zamanlı çalışmaya şüpheyle yaklaşıyor. Her ikisi de çalışırsa, haftada 40 saat çalışmayla bile 2.500 €'luk bir hane geliri elde edilebilir. Bunun 40'ı 1.000 Avro kredi taksiti olduğundan, ucuz bir arsa ile yeni nesil bir GEMINI evi satın almak mümkün olmalıdır.

  200€'dan başlayan fiyatlarla hissedar olun


Yeni bir hissedar "Çok mütevazı yatırımımla ben" dedi, ancak 4.000 çarpı 1.000 €, dünya çapında genişleme için bir başlangıç noktası olarak Unken'deki yerleşimin açılışına kadar tüm yatırımlar için de 4 milyon €'dur.

Büyük sermaye artışlarına yalnızca Yıllık Genel Kurul karar verebilir, ancak Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu'nun karar verebileceği hususlar şunlardır. Yeni sermaye, planlanan daha büyük sermaye artışları için belgelerin mükemmelleştirilmesine hizmet eder.

İşte ayrıntılar.
          E-yakıtlar CO2-nötr değildir: E-yakıtlar gelecekteki mükemmelleştirilmiş üretim ile iyimser: litre benzin başına 17 kWh litre dizel başına 19 kWh https://2023.pege.org/03-12/turkish.htm