40 W fotowoltaiki na mieszkańca i rok

Skala rozwoju energetyki słonecznej: co może zrobić 4-osobowa rodzina w nieco bardziej słonecznym kraju z pewną ilością fotowoltaiki?
  40 W fotowoltaiki na mieszkańca i rok


320 GW globalnej produkcji brzmi jak ogromna ilość. Ale podzielone przez 8 mld ludzi to zaledwie 40 W na rok i mieszkańca.

Kiedy zacząłem moją pierwszą książkę, Rise to the Solar Age, naturalnie pojawiła się statystyka dotycząca światowej produkcji fotowoltaiki. Było to 50 MW w 1990 roku, czyli 0,01 wata na mieszkańca. Mniej powierzchni fotowoltaicznej niż paznokieć z małego palca. Tyle energii słonecznej, że każdy mieszkaniec mógł 2 razy w roku ładować jeden z prostych telefonów komórkowych powszechnych kilka lat później. Albo wystarczyłoby to na 2200 nadających się do zamieszkania elektrowni słonecznych GEMINI.

W międzyczasie ludzkość się rozmnożyła, a przemysł fotowoltaiczny rozwinął się lawinowo. W tym roku jest to już 40 W na mieszkańca. Przy wszystkich poprzednich latach to około 200 W na osobę.

  Skala rozwoju energetyki słonecznej


Co może zrobić 4-osobowa rodzina w nieco bardziej słonecznym kraju z pewną ilością fotowoltaiki?

  10 W: Światło i komunikacja


Pierwsza rzecz to komunikacja i światło. To zaczyna się od panelu 10 W do ładowania smartfona. Trochę światła wieczorem. Dzięki lampom LED ilość energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia drastycznie spadła.

  50 W: Edukacja i praca online


Dzięki 50 W fotowoltaice, notebook może być wykorzystywany przez wiele godzin dziennie do nauki i pracy online. Drastycznie spadło też zapotrzebowanie notebooków na energię.

  250 W: Lodówka


Dzięki 250 W fotowoltaice możliwa jest dodatkowa lodówka. Poprawia to radykalnie sytuację żywnościową, ponieważ znacznie mniej się psuje.

  1,200 W: Kuchnia elektryczna i skuter elektryczny


Bez kuchni elektrycznej człowiek jest uzależniony od drewna opałowego. Jeśli ludzi jest zbyt wielu w stosunku do zapotrzebowania na drewno opałowe, prowadzi to do nadmiernej eksploatacji lasu. Elektryczny skuter zmniejsza zapotrzebowanie na żywność. Chodzenie lub jazda na rowerze na długich dystansach prowadzi do zwiększenia zapotrzebowania na żywność.

Codzienne pokonywanie na rowerze 30 km zwiększa zapotrzebowanie na składniki odżywcze o 50%.

  6.000 W: Klimatyzacja i samochód elektryczny


Gdyby ludzie mogli prawidłowo pracować nawet w temperaturze 35°, firmy z pewnością nie klimatyzowałyby swoich biur, gdyż byłyby to zbędne wydatki. Optymalne warunki do nauki i pracy wymagają klimatyzacji oraz wygodnego i bezpiecznego poruszania się.

Nie obejmuje to jednak energii potrzebnej do produkcji i odnosi się do ciepłych, słonecznych krajów, gdzie bilans lato/zima jest znacznie łatwiejszy. Niemniej jednak jesteśmy już przy prawie 8-krotnie większej ilości fotowoltaiki niż jest obecnie dostępna.

  30 000 W: Światowy dobrobyt


Wszystkie przykłady odnosiły się do 4-osobowej rodziny. Jest to więc 7.500 W na mieszkańca, co dałoby 60.000 GW fotowoltaiki z około 75.000 TWh rocznej produkcji.

Objęłoby to również produkcję wszystkich towarów, bilans lato/zima daleko od równika, e-paliwa dla samolotów, ale było jeszcze coś, zbyt wysoka zawartość CO2 w atmosferze.

Tu już jest 37 razy więcej fotowoltaiki niż jest obecnie dostępne.

  150 000 W: Kompleksowy recykling, oczyszczanie planety


6 kWh energii elektrycznej, aby odfiltrować jeden kilogram CO2 z atmosfery i rozdzielić go na węgiel i tlen. Przemnożenie tego przez ogromne ilości wymaga gigantycznych ilości energii.

Wyłączenie ostatnich 6 elektrowni jądrowych tylko w 2022 i 2023 roku spowoduje wzrost emisji o 1 000 000 000 kg w ciągu najbliższych 20 lat. Ta szalona akcja będzie kosztowała 6 000 TWh energii elektrycznej do oczyszczenia. To 10 razy więcej niż obecne roczne zapotrzebowanie Niemiec.

Tylko stabilna gospodarka może umożliwić niezbędny rozwój produkcji fotowoltaiki i baterii.

  Głęboko antynaukowi tzw. "obrońcy klimatu"


Ci, którzy wysuwają żądania i nazywają siebie naukowymi, muszą również stosować kryteria naukowe do swoich żądań. Obejmuje to cel odpowiedni do sytuacji, akceptację i wykonalność ze wszystkimi jej konsekwencjami.

Tak zwani "obrońcy klimatu" na pytanie, jak mamy wrócić do 350 ppm CO2, odpowiadają modlitewnym powtarzaniem swojego credo, które ma być wszechobowiązującą doktryną zbawienia. Jest w niej mowa o celu 1,5° nieosiągalnym za pomocą gwałtownie domaganych metod, ale absolutnie nic o celu 350 ppm CO2. To się kwalifikuje jako religia, ale nie jako nauka. Dlatego Greta Thunberg otrzymuje doktorat honoris causa z teologii.

  Zostań udziałowcem od 200 euro


Jako udziałowiec, pracownik lub nabywca domu, stajesz się również częścią ruchu przeciwstawiającego się wielu negatywnym zjawiskom w naszym społeczeństwie, które są szkodliwe dla naszego przetrwania.

Nowy udziałowiec powiedział "Ja z moją bardzo skromną inwestycją", ale 4.000 razy 1.000 € to także 4 miliony na wszystkie inwestycje do momentu otwarcia osady w Unken jako punktu wyjścia do światowej ekspansji.

O dużych podwyższeniach kapitału może zadecydować tylko Walne Zgromadzenie, ale oto, co może zadecydować Zarząd i Rada Nadzorcza. Nowy kapitał zakładowy służy do udoskonalenia dokumentów dla planowanych większych podwyższeń kapitału.

Tutaj są szczegóły.
          40 W fotowoltaiki na mieszkańca i rok: Skala rozwoju energetyki słonecznej: co może zrobić 4-osobowa rodzina w nieco bardziej słonecznym kraju z pewną ilością fotowoltaiki? https://2023.pege.org/04-09/polish.htm