Uhoľná energia namiesto jadrového šialenstva

Jadrové elektrárne bránia energetickej transformácii v Európe. Ako ste prišli na takéto nezmyselné tvrdenia? Jednoducho, popieraním batérií.
  Zwentendorf a klamlivá reklama


Aj ja som bol kedysi mladý a hlúpy. Dňa 5. novembra 1978 sa v Rakúsku konalo referendum o uvedení jadrovej elektrárne Zwentendorf do prevádzky. Reklamná línia zástancov bola veľmi hlúpa: "Bez Zwentendorfu zhasnú svetlá".

Keby mi bolo povedané, že Zwentendorf bude nahradený uhoľnou elektrárňou, keby mi bolo povedané, že uhoľná elektráreň je oveľa rádioaktívnejšia ako jadrová elektráreň, hlasoval by som za Zwentendorf.

  Claudia Kemfertová: "Jadrové elektrárne bránia energetickej transformácii v Európe".


Ako prídete na takéto nezmyselné tvrdenia? Jednoducho, prostredníctvom popierania batérií. Bez akumulátorov je zrazu toľko slnečnej a veternej energie a jadrové elektrárne sa nedajú dostatočne rýchlo odstaviť. Výsledkom je, že elektrické vedenia sú upchaté zlou jadrovou energiou a dobrá energia sa nemôže dostať do siete.

Absurdné? Sotva existuje niečo absurdné, čo nie je podložené pseudovedou. Toto popieranie batérií môžem dokumentovať od roku 2013. Vtedy istá štúdia tvrdila, že luxusný elektromobil bude mať batériu s kapacitou 28 kWh. V tom čase mala Tesla S 85 kWh batériu. Dnes dosahuje 150 kWh s najvýkonnejšou vymeniteľnou batériou od NIO.

Tu je moje video s kritikou tejto štúdie.

Z tej istej pseudovedeckej inštitúcie pochádza aj štúdia, podľa ktorej bude aj v roku 2050 príliš málo nabíjateľných batérií.

Tu je moje video s kritikou tejto štúdie.

Bez batérií sa neefektívne elektrárne na špičkové zaťaženie musia vyrovnať s rýchlymi zmenami zaťaženia. Ide o cenové špičky v skorých ranných a večerných hodinách počas slnečných dní.

  Ničivá sila falošných štúdií


Falošné štúdie môžu zničiť celé odvetvia. VW si príliš dlho myslel, že všetky budúce problémy boli vyriešené podvodným softvérom pre dieselové motory. Elektromobil by zostal bezvýznamným produktom vo výklenku.

VW predalo v Číne v 1. štvrťroku 2023 o 38 % menej ako pred rokom. Čína tvorí 1/3 celosvetového trhu s automobilmi. S elektromobilmi začali príliš neskoro a v súčasnosti výrazne zaostávajú za čínskymi výrobcami. Napríklad sa práve objavili články "Číňania sú o svetelné roky pred nami".

Zničenie nemeckého automobilového priemyslu sa začalo v roku 1992 Rügen Experiment, ktorého jediným cieľom bolo vykresliť elektromobil ako zbytočný.

  Reinhold Messner, príroda a alternatívne energie


"Alternatívne energie sú zbytočné, ak ničia to, čo nimi chcete chrániť: prírodu."

Obrovské poľné elektrárne s fotovoltaikou, uličky cez les na postavenie veterných turbín, monokultúry s kukuricou na plyn, striktne odmietam používať ekologický názov "bioplyn". Nemôže to byť ekologickejšie?

Štúdiu o tom som už vypracoval v roku 20211 ha kukuričného poľa na výrobu plynu nemá žiadnu biodiverzitu a dosahuje smiešnych 16 MWh/rok elektrickej energie. Naproti tomu 1 ha "Pôdy pre energiu" ponúka životný priestor pre 16 rodín, vysokú biodiverzitu s kvitnúcimi lúkami a so 720 MWh 45-krát vyšší výnos elektrickej energie.

10 000 km² "územia pre energiu" predstavuje bývanie pre 16 miliónov rodín a výrobu 720 TWh elektrickej energie. Oveľa menej ako 26 000 km² v Nemecku, kde sa v súčasnosti pestujú monokultúry na plyn a palivo.

V tejto štúdii sa počíta s čistým dopytom po elektrine 900 TWh, fotovoltaikou s výkonom 1 400 GW, batériami s výkonom 4 000 GWh, energiou na metán 180 GW, podzemnými zásobníkmi plynu s objemom 50 km³ a elektrárňami s kombinovaným cyklom s výkonom 80 GW. V ročnej bilancii by potom v zásobníkoch plynu chýbalo 245 TWh tepelnej energie. Výroba elektrickej energie v zimnom polroku pomocou paroplynových elektrární si vyžaduje viac metánu, ako by sa dalo vyrobiť v letnom polroku pomocou energie na metán.

Kľúčové zistenia tejto štúdie:
  • Počas zimného polroka sa paroplynové elektrárne zapínali a vypínali v priemere len dvakrát, takže môžu pracovať mnoho týždňov s najlepšou možnou účinnosťou.
  • V zimnom polroku by boli niektoré JE celkom užitočné
  • Vzhľadom na nízku účinnosť energie na metán v paroplynovej elektrárni 1 kWh jadrovej energie v zime nahradí 3,6 kWh slnečnej energie v lete
Kedy bude v Nemecku 1400 GW fotovoltiky? Veľmi optimisticky v roku 2050. Vo Francúzsku vlani prechádzalo údržbou mnoho starých jadrových elektrární. Podľa tohto scenára by letný polrok bol určený na údržbu a zimný polrok na výrobu elektriny.

  Nie 100 % obnoviteľnej energie, ale 350 ppm CO2 je cieľ


Samozrejme, v tomto scenári by sa dalo ľahko doviezť 245 TWh metánu vyrobeného pomocou energie na metán v krajinách južnejšie. Hlavným problémom je však príliš veľa CO2 v atmosfére.

Obnoviteľná energia by sa mala považovať len za míľnik, skutočným cieľom je očistenie planéty od CO2 na úroveň 350 ppm. Jedna kWh jadrovej elektriny v zime by tak umožnila, aby sa v týchto južnejších krajinách namiesto produkcie metánu použilo na obnovu planéty 3,6 kWh slnečnej elektriny, čo by znamenalo o 0,6 kg CO2 v atmosfére menej.

  Rozhovor z veľtrhu Off-Grid v Augsburgu


Messe Augsburg uverejnil všetky rozhovory z veľtrhu Off-Grid pred 11 dňami.  Staňte sa akcionárom od 200 €


Ako akcionár, zamestnanec alebo kupujúci bytu sa zároveň stávate súčasťou hnutia proti mnohým negatívnym javom v našej spoločnosti, ktoré sú škodlivé pre naše prežitie.

Nový akcionár povedal: "Ja so svojou veľmi skromnou investíciou", ale 4 000 krát 1 000 € sú tiež 4 milióny za všetky investície až do otvorenia osady v Unkene ako východiskového bodu pre celosvetovú expanziu.

O veľkých navýšeniach kapitálu môže rozhodnúť len valné zhromaždenie, ale tu je to, o čom môže rozhodnúť predstavenstvo a dozorná rada. Nové základné imanie slúži na zdokonalenie podkladov pre väčšie plánované navýšenia kapitálu.

Tu sú podrobnosti.
          Uhoľná energia namiesto jadrového šialenstva: Jadrové elektrárne bránia energetickej transformácii v Európe. Ako ste prišli na takéto nezmyselné tvrdenia? Jednoducho, popieraním batérií. https://2023.pege.org/04-16/slovak.htm