Isı pompası: piyasa ekonomisine karşı zorlayıcı ekonomi

Eski binada gaz brülörü yerine ısı pompasını yenilemek? Bir teklif almadım: Isı pompası şirketleri kiraz toplayıcıdır, kek yeterince iyi değildir.


2018 yılında, Hintersee projesinin başlangıcında, bazı web sitelerinde iletişim bilgilerimi verdim. Isı pompaları için bir temsilci benimle iletişime geçti ve beni ziyaret etti. Daha sonra 16.000 Avroluk bir teklif aldım. Hurdayı 6.000 Avro'ya bile kabul etmedim.

Yeni Nesil GEMINI'nin orijinal adı olan Triple-Tiny projesi 2019 yılında başladı. Önce ısı pompaları konusunda Avrupalı şirketlerle iletişime geçtim. Sonra Alibaba'ya ve 40.000 ısı pompası teklifine baktım. Fiyatlar kesinlikle şok edici derecede düşüktü.

Bunun üzerine AB Rekabet Komisyonu'na bir şikayette bulundum: AB ısı pompası üreticileri arasında fiyat sabitleme ve kartelleşme şüphesi. Gerekçe: Alman işçi Çinli işçiden çok daha fazla kazanıyor, ancak Çinli işçi maaşıyla çok daha fazla ısı pompası alabiliyor.

  Yeni binalarda ısı pompaları söz konusu değil


Yeni binalar için, en azından doğrudan Alibaba'dan satın alma imkanınız varsa veya ucuz bir tedarikçiniz varsa, ısı pompası hiç sorun değildir. Ancak eski binalar için durum oldukça farklı. Yıllar içinde bazı tanıdıklarım ısı pompasına geçmek istedi.

Bu dileklerin hiçbirini gerçekleştirmedim çünkü karlılık hesaplamaları çok sıkıydı. Yıllık performans faktörünün 2,7 yerine 2,3 olması bir dostluğu yok edebilirdi: "Bana bu #!!!#!#!'ı tavsiye ettin ve şimdi eskisinden daha fazla ödüyorum". Her zaman eski ısıtma sisteminin işletme maliyetleri ile yeni ısıtma sisteminin kredi taksiti ve işletme maliyetleri vardır. Yeni bir binada, 4 kWh ısıya karşı 1 kWh elektrik söz konusu değildir.

Ancak yeni radyatörlerle en azından 1 kWh elektrikle 2,5 kWh ısı elde edebilir misiniz? Yerden ısıtmanın yenilenmesinin maceralı maliyetleri vardır. Sorun, kredi faiz oranlarındaki ciddi artışla daha da kötüleşti. Sonuçta, kredi oranı artı işletme maliyetleri değişim için geçerlidir.

  Hibrit çözüm


Hava çok soğuk olduğunda, havalı ısı pompaları elektrikli ısıtmaya dönüşür. Herkes hava kaynaklı ısı pompasına sahip olsaydı ne olurdu? Salzburg'un bina yönetmeliklerine göre yeni binalarda sorun yok, ancak mevcut binalarda oldukça farklı.

Şu anda böyle eski bir binada yaşıyorum. Ev 1997 yılında inşa edildi. Dış duvarlar u=0.5, çatı u=0.3. Bunlar, tuğla lobisi tarafından dikte edilen o zamanki bina yönetmelikleriydi. Lobi faaliyeti şöyleydi: duvar için u-değeri o kadar kötü olmalı ki en iyi tuğlamız ek yalıtım olmadan bunu karşılayabilsin. Her biri yaklaşık 270 m² yaşam alanına sahip 4 ev merkezi olarak bir gaz brülörü ile beslenmektedir. Sıcak su boruları yeraltı garajından döşenmiştir ve elektrikle ısıtılmaktadır. Yılda 25.000 kWh gibi maceralı bir elektrik maliyeti var.

Eski gaz brülörü değiştirileceği zaman, 4 evin her biri için bodrumda birer tane olmak üzere 4 ısı pompası önermeye çalıştım. Ya tam besleme için ya da en azından -2°'ye kadar ısıtma için. Hava soğuduğunda eski gazlı ısıtma. Bunun avantajı, 4 ısı pompasının tüketiciye daha yakın olması ve sıcak su borularının elektrikle yeniden ısıtılmasını gereksiz kılması olacaktı.

Fiyat teklifi almadım: Isı pompası şirketleri kiraz toplayıcıdır, kek yeterince iyi değildir.

  Bir çözüm olarak sözleşme


"Yoksul insanlar için 80 maliyete kadar sübvanse ediyoruz" gibi maceracı vaatler ortalıkta dolaşıyor. Ekonomik ısı pompasının 80 maliyetle sübvanse edilmesi gerekirken, bu kadar fakir bir aile nasıl şimdiye kadar sadece ısınabildi? Dönüşüm artık maliyet tasarrufu mu sağlıyor, yoksa Armen 80 için masrafları üstlenmenizi gerektirecek kadar pahalı mı?

Politikacılar ısı pompalarına geçişin para tasarrufu sağlayacağına dair büyük sözler verdiğinde, sözleşme yapmak ideal çözüm olacaktır. Bir sözleşme: "Mevcut ısıtma sisteminizin maliyetinin %80'ine ısı sağlıyoruz". Bu, sözleşme sağlayıcının her şeyle ilgileneceği anlamına gelir. Isı pompasının satın alınması, kurulum, radyatörlerin değiştirilmesi, muhtemelen duvar veya yerden ısıtmaya dönüşüm. Tabii ki gerekli krediler de halledilir. Müteahhit müşterinin yapması gereken tek bir şey var: Isı için 80 ödemek, şimdiye kadar eski ısıtma sistemiyle ısı için ne ödediyse. Ya da yenileme yapılmasaydı ısınma için ne ödeyecekti. Örneğin: yenileme ve ısı pompasından önce, 20.000 kWh ısı için yılda 2.000 € ödüyordunuz. Yenileme ısı talebini 10.000 kWh'ye düşürdü. Artık yenileme maliyetleri de dahil olmak üzere 16 cent/kWh ödüyorsunuz.

Bu, yeşil politikacıların kendi kendileriyle çelişen reklam saçmalıklarının tam aksine dürüst bir çözüm olurdu.

Doğrudan Alibaba'dan satın alma uzmanlığına sahip olanlar elbette çok daha fazla tasarruf edebilirler, ancak sözleşme teklifi mevcut ısıtma maliyetleri üzerinde garantili bir tasarruf sağlayacaktır.

  Serbest piyasa ekonomisi maliyetleri düşürür


Neden 1993 yılında son derece ilkel bir cep telefonu 1.000 €'dan fazlaya mal olurken, basit bir akıllı telefon AliExpress'ten 40 € gibi düşük bir fiyata sipariş edilebiliyor? İşte teknik ilerleme ve serbest piyasa ekonomisi budur.

Sürekli artan, ancak gelirden bağımsız bir CO2 vergisi, serbest piyasa ekonomisinin yönlendirilmesinin bir parçasıdır. Sevgili iş dünyası, müşterilerinize CO2 vergisinden kaçmaları için o kadar iyi teklifler sunun ki müşterileriniz bu teklifleri heyecanla karşılasın.

  Zorlayıcı ekonomi maliyetleri artırır


Buradaki ısı pompası endüstrisi kiraz topluyor. Hiçbir zaman kitlesel pazar istemediler. Sadece yüksek kar marjlı küçük bir pazar istediler. Bu endüstrinin şimdi zorlayıcı önlemlerle yeni müşteriler mi edinmesi gerekiyor?

Birkaç yıl önce, her biri 270 m² yaşam alanına sahip 4 evden oluşan bu konut kompleksi için teklif vermeyen birkaç ısı pompası şirketi vardı. Bunu sunmadılar çünkü çok yüksek fiyatlar talep etmek istiyorlardı ve bu da çok pahalıya mal olacaktı. Çekirdeksiz, sıradan bir kek.

Ancak eski gaz brülörünü yenisiyle değiştirmesi yasaklanmış olsaydı teklif ne olurdu? Tüm kiracılar ve ev sahipleri 80 sübvansiyona ihtiyaç duyulacak kadar yoksul olur muydu?

  Dernek üyesi ile hissedar arasındaki fark


Bir dernek üyesi üyelik aidatını derneğe bağışlar ve dernek başarılı olursa mutlu olur. Olmazsa da iyi bir amaca destek vermiş olurum.

Bir hissedar halka açık bir limited şirketten hisse satın alır. Eğer AG başarılı olursa, hisseleri çok daha değerli olur. GEMINI Yeni Nesil AG'nin durumunda, iyi bir amacı desteklemenin ödülüdür.

Bir hissedar, çalışan veya ev sahibi olarak, toplumumuzdaki birçok olumsuz, hayatta kalma karşıtı gelişmeye karşı karşı hareketin de bir parçası olursunuz.

Yeni bir hissedar "Çok mütevazı yatırımımla ben" dedi, ancak 4.000 çarpı 1.000 €, dünya çapında genişleme için bir başlangıç noktası olarak Unken'deki yerleşimin açılışına kadar tüm yatırımlar için de 4 milyon €'dur.

Büyük sermaye artışlarına yalnızca Yıllık Genel Kurul karar verebilir, ancak Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu'nun karar verebileceği hususlar şunlardır. Yeni sermaye, planlanan daha büyük sermaye artışları için belgelerin mükemmelleştirilmesine hizmet eder.

İşte ayrıntılar.
          Isı pompası: piyasa ekonomisine karşı zorlayıcı ekonomi: Eski binada gaz brülörü yerine ısı pompasını yenilemek? Bir teklif almadım: Isı pompası şirketleri kiraz toplayıcıdır, kek yeterince iyi değildir. https://2023.pege.org/05-21/turkish.htm