Tepelné čerpadlo a stará budova

Pri pohľade na štatistické údaje o tepelných čerpadlách v starých budovách treba mať na pamäti aj to, že na tepelné čerpadlá sa prešlo z ekonomických dôvodov.


Pri novom aute viete, že je tam 0,8 mm oceľového plechu. Ale na starom aute môže byť 0,6 mm hrdze a 0,2 mm oceľového plechu. Rovnako je to aj s tepelnou izoláciou. Konštrukcia steny udáva u=0,15 W/m²/K. Ale čo stará budova? Vypočítaná hodnota je u=0,5, ale čo ak je to kvôli vlhkosti len 0,75? Okrem toho môže byť miera výmeny vzduchu výrazne vyššia, ako sa predpokladá?

Už len samotný výskum v rámci projektu renovácie by dal veľa práce. Predpokladajme teda, že potreba tepla je vypočítaná na 10 kW a radiátory dokážu do domu dodať týchto 10 kW pri teplote prúdenia 55°.

Tepelná izolácia je však horšia, výmena vzduchu je vyššia, na udržanie teploty 20 °C pri vonkajšej teplote -10 °C je potrebných 15 kW tepla. Čo teraz? Aj keby tepelné čerpadlo dokázalo dodať 15 kW tepla, radiátory dokážu pri maximálnej dosiahnuteľnej teplote prúdenia dodať len 10 kW tepla. To potom stačí len na približne 12° v dome.

Ak je vonku len 0°, potom sa dá pri teplote prietoku 55° udržať 20°. V porovnaní s predpokladom 6,67 kW sa však musí vyrobiť 10 kW tepla. Ale v porovnaní s predpokladom 43° teploty prietoku pri 0° vonkajšej teplote je to 55°. Tým sa zníži koeficient výkonu z 2,67 na 2,17. Namiesto 6,67 kW delené 2,67 = 2,5 kW elektrickej energie je to potom 10 kW delené 2,17 = 4,61 kW.

Mrznutie vo vlastnom dome počas chladného obdobia a spotreba elektrickej energie o 85 % vyššia, ako sa predpokladalo, môže kupujúceho tepelného čerpadla veľmi nahnevať.

  Sídlo strany Zelených v Berlíne


V niektorých masmédiách sa objavili správy, že sídlo Strany zelených je od roku 2019 v rekonštrukcii, tepelné čerpadlo má byť uvedené do prevádzky na jeseň 2023, náklady 5 miliónov eur. Nie je možné zistiť, koľko metrov štvorcových úžitkovej plochy má táto budova. Ale aj pri 1 500 m² úžitkovej plochy by boli náklady vyššie ako pri výstavbe novej budovy.

Takéto niečo si môže dovoliť bohatá strana, ale ako to má fungovať pre dôchodcu? V starých budovách s potrebou tepla 150 kWh/m²/rok by náklady na vykurovanie aj pri cene 10 centov za kWh predstavovali len 15 € na m² a rok. Ale po renovácii to nie sú 0, ale možno 50 kWh/m²/a tepla, čo pri tepelnom čerpadle stojí 20 kWh elektriny. Pri 30 centoch/kWh elektriny to robí 6 €. Na splátku úveru tak zostáva len 9 €/m²/a. Dokonca aj pri 30-ročnej splatnosti úveru je možné takto financovať len 150 € nákladov na renováciu na meter štvorcový.

Kde nájdete ponuku na zateplenie 100 m² starej budovy za 15 000 €, zníženie ročnej potreby zo 150 na 50 kWh/m² a inštaláciu tepelného čerpadla, výmenu radiátorov? To je hranica rentability, kde sa majiteľ domu môže len tak-tak dostať bez akýchkoľvek nákladov.

Žiaľ, podlahová plocha sídla Strany zelených nie je známa, ale aj pri rozlohe 2 000 m² by to bolo 2 500 €/m². Vypočítajme to pre 40 000 000 ľudí krát 40 m² obytnej plochy. To je 4 000 000 000 €. Ak sa vám pri počítaní núl šmýka, sú to 4 bilióny €.

Nedali by sa tieto peniaze využiť efektívnejšie? Iste, ale optimalizácia nákladov a ekonomické hľadisko sú zeleným úplne cudzie. Peniaze sú pre nich len niečo, čo sa dá vziať od daňových poplatníkov.

Optimalizáciu nákladov zo strany poskytovateľa možno očakávať len vtedy, ak má zákazník možnosť slobodne sa rozhodnúť. Aký zmysel má optimalizácia nákladov, ak vám štát núti zákazníkov zákonom? Pre poskytovateľov je to ako krajina mlieka a medu, kde im pečené holuby lietajú do úst.

  Úplne odtrhnutý od reality


Samozrejme, existujú štúdie o tepelných čerpadlách v reálnej prevádzke. Tu je štúdia na stránke salzburskej regionálnej vlády:Je však veľmi pochybné, že Zelení o týchto štúdiách vedia. Pri pohľade na štatistiky o tepelných čerpadlách v starých budovách treba mať na pamäti aj to, že na tepelné čerpadlá sa prešlo z ekonomických dôvodov. Ak by bola premena povinná, tieto štatistiky by sa mohli ešte zhoršiť.

  Cieľ JAZ 5 v dome novej generácie GEMINI


Citát z tejto stránky: "Je pravda, že fotovoltaický systém počas vykurovacej sezóny takmer nedodáva prebytočnú elektrickú energiu, z tohto dôvodu sa miera vlastného využitia fotovoltaického systému tepelným čerpadlom zvyšuje len mierne."

Samozrejme, platí to pre domy s malým množstvom fotovoltaiky a vysokou potrebou elektrickej energie pre tepelné čerpadlo. Ale aj v decembri v Berlíne, ďaleko na severe, dokáže 44 kW fotovoltiky kompletne zásobovať dom GEMINI novej generácie.

Cieľom je dosiahnuť lepší AER (ročný výkonový faktor) s tepelným čerpadlom vzduch-voda, ako sa inak dá dosiahnuť len s tepelným čerpadlom zem-voda. Tu je uvedená technická koncepcia tohto cieľa:

Bistveno večja učinkovitost s toplotnimi črpalkami Bistveno večja učinkovitost s toplotnimi črpalkami
Če sami potrebujete manj električne energije, lahko prodate več električne energije. Zato 3 novosti hkrati za največjo učinkovitost pri ogrevanju prostorov, hlajenju prostorov in pripravi tople vode.
Extrémne nízka teplota prietoku:

Stenové a/alebo podlahové vykurovanie Stenové a/alebo podlahové vykurovanie
Ako kombinácia opatrení výrazne znižuje potrebu elektrickej energie tepelného čerpadla: Dodatočné stenové vykurovanie umožňuje nižšiu teplotu prietoku, vyšší súčiniteľ výkonu.


  Rozdiel medzi členom združenia a akcionárom


Člen združenia venuje združeniu svoj členský príspevok a je rád, ak je združenie úspešné. Ak nie, podporil som dobrú vec.

Akcionár kupuje akcie akciovej spoločnosti. Ak je AG úspešná, jeho akcie majú oveľa väčšiu hodnotu. V prípade spoločnosti GEMINI next Generation AG je to jeho odmena za podporu dobrej veci.

Ako akcionár, zamestnanec alebo kupujúci bytu sa zároveň stávate súčasťou protipohybu proti mnohým negatívnym javom v našej spoločnosti, ktoré sú proti prežitiu.

Nový akcionár povedal: "Ja so svojou veľmi skromnou investíciou", ale 4 000 krát 1 000 € sú tiež 4 milióny za všetky investície až do otvorenia osady v Unkene ako východiskového bodu pre celosvetovú expanziu.

O veľkých navýšeniach kapitálu môže rozhodnúť len valné zhromaždenie, ale tu je to, o čom môže rozhodnúť predstavenstvo a dozorná rada. Nové základné imanie slúži na zdokonalenie podkladov pre väčšie plánované navýšenia kapitálu.

Tu sú podrobnosti.
          Tepelné čerpadlo a stará budova: Pri pohľade na štatistické údaje o tepelných čerpadlách v starých budovách treba mať na pamäti aj to, že na tepelné čerpadlá sa prešlo z ekonomických dôvodov. https://2023.pege.org/06-11/slovak.htm