Enerji dönüşümünde yanlış yönlendirilen gelişmeler

Bize %100 destek vermeyen herkes düşmandır, fosil yakıt şirketlerinin ücretli lobicisidir ve onlarla konuşamazsınız. Bu tutumla, düzeltme yapmak imkansızdır.
  Enerji dönüşümüne karşı yıkıcı saldırılar


Almanya'da Energiewende'ye karşı iki ezici darbe oldu. Her ikisi de Energiewende'nin savunucuları tarafından ölçülemez bir aptallıkla yönetildi.

Lobicilik her zaman abartmak, parlatmak, her şeyi parlak bir ışık altında sunmaktır. Bir lobinin abartması beklenir, ama kimse bir lobinin kendi davasını küçümsemesini ve küçümsetmesini beklemez. O halde 70 GW fotovoltaik genişleme hedefi hakkında ne düşünülmelidir? Her normal insan bunu bir lobi faaliyeti, olasılıkların abartılması olarak algılamalıydı. Bu nedenle şu soru soruldu: "Elektrik üretiminin bazen %10'u için bu kadar çaba neden?".Sonuç, 2013 yılında Alman fotovoltaik endüstrisinin yıkımı oldu. Böyle bir felaket yaşandığında, hatalarla yüzleşilmesi gerekir. 2014'ten 2019'a kadar tüm Intersolar fuarlarında bu feci hatalarla yüzleşme konusunda sorumlulara yaklaştım ve hiçbir şekilde yüzleşmeye istekli olmadılar, sadece tekrar tekrar bunu yapanın kötü fosil yakıt lobisi olduğunu söylediler.

  Flutter power, dark slack ve standby enerji santralleri


Enerji dönüşümünün savunucuları 2013'teki felaketten hiçbir şey öğrenmek istemediler. Bu, bir futbol maçında defans oyuncusunun kendi kalesine gol atması ve sonrasında rakibin haksızlığından yakınması kadar aptalcadır. Bu nedenle Graichen, Agora Energiewende aracılığıyla Eylül 2014 gibi erken bir tarihte, depolama olmadan yirmi yıla kadar idare etmenin hala mümkün olduğunu propaganda etti.

Sonuç olarak, bu saçmalığı eleştirenler üç terim türetmiştir: Çırpınan güç, karanlık sükunet ve yedek enerji santralleri. Gece ve rüzgar yok, 1.000 rüzgar santrali sadece 0 watt üretiyorsa, 10.000 rüzgar santrali ne kadar elektrik üretir? İçten yanmalı motoru olan her araba sürücüsü bunu bilir: soğuk motoru hemen maksimum güce çıkarmamanız gerekir. 10°'de çalıştırıp hemen 6.000 rpm'ye kadar devir çevirmek çok zararlıdır. Aynı şey enerji santralleri için de geçerlidir. Rüzgar tahmini artı-eksi 5 GW ise ne olacak? Eğer elektrik depolamanız yoksa, enerji santrallerini kullanıma hazır tutmanız gerekir. Bu, içten yanmalı bir motoru -10°'de çalıştırmak gibidir, böylece içine girip sorunsuzca 6.000 rpm'ye kadar devir yapabilirsiniz.

  Elektrik depolama için fahiş fiyatlar


Gelişmekte olan bir sektörde, dünya pazarının her iki katına çıkışında fiyatların %20 düşeceği varsayılır. Harika, yıkım böyle işler, yeni ürün gittikçe ucuzlar ve eski ürünün yerini alır. Ancak Almanya'daki elektrik depolamada durum böyle değil. Pratikte değişmeyen soygun fiyatları, eğer herhangi bir hesaplanmış karlılık kullanmazsanız, sadece karsız.

Tamamen farklı karlılık hesaplamaları var. Çok geniş bir aralık var. Bu aralığı çok keskin bir şekilde ifade etmek gerekirse: Tesla S ekose 120.000 € ile çok karlı çünkü 250 km/s hıza 3.500.000 €'luk Bugatti Chiron'dan 0,2 saniye daha hızlı çıkıyor. Tesla Semi çok kârlıdır çünkü ton ve km başına maliyeti dizel motorlu bir kamyonun sadece yarısı kadardır.

Elektrik depolama için de aynı derecede geniş bir yelpaze vardır: Elektrik depolama çok kârlıdır çünkü bu kritik altyapının arızalanması çok büyük maliyetlere neden olacaktır. Elektrik depolama çok kârlıdır çünkü spot piyasada kWh başına ortalama 5 sent daha fazla getiri sağlar, ancak elektrik depolamayı ödemek yalnızca daha yüksek getirinin yarısına mal olur.

  Metan enerjisi yerine hidrojen enerjisi


Almanya 25 km³ yeraltı gaz deposuna sahiptir. Bir zamanlar, Almanya Rusya'yı çok düşük gaz fiyatlarıyla sömürürken, boru hatları yıl boyunca eşit bir şekilde sevkiyat yapıyordu. Yaz aylarında depolama tesisleri doldurulur, kış aylarında ise boşaltılırdı. Gaz depolama tesislerini metan yerine hidrojenle doldurursanız, aynı miktarda enerji için 3,2 kat daha fazla hacme ihtiyacınız olur.

Son derece düşük bir depolama gereksinimi olduğunu varsayarsanız, 8 km³ metan ya da 25 km³ hidrojen diyebilirsiniz, bu her şeye uyar.

Öte yandan, ağırlıklı olarak güneş enerjisine dayalı bir enerji geçişi varsayılırsa, o zaman ya 40 km³ metan ya da 128 km³ hidrojen olacaktır. Yani ya metan için 15 km³ daha fazla yeraltı deposu ya da hidrojen için 103 km³ daha fazla. Ya %60 daha fazla yeraltı deposu ya da hidrojen için %512 daha fazla.

  Hidrojen için esnek enerji santralleri


Almanya'da %100 güneş enerjisi üzerine yaptığım çalışma, kış yarı yılında her bir CCGT enerji santralinin sadece 2 kez açılıp 2 kez kapandığını gösterdi. Esnek tasarıma gerek yok. En önemli tasarım kriteri: sürekli çalışmada en iyi verimlilik.Hükümet sözleşmelerine bağımlı olan ekonomi, ne kadar aptalca ve pahalı olursa olsun, siyasetin gerekliliklerine uymak zorundadır.

  Hat uzantısı


Başlık: "Fotovoltaikler şebeke genişletme eksikliği nedeniyle devreye alınamıyor". Fotovoltaik kW başına 3 kWh batarya ile aynı şebeke ile 3 kat daha fazla fotovoltaiği idare edebilirsiniz. Demir-hava bataryaları vaat ettiklerini yerine getirirse, kW fotovoltaik başına 20 kWh bataryaya çıkılabilir ve o zaman aynı elektrik şebekesiyle 5 kat daha fazla fotovoltaik yönetilebilir. Daha detaylı çalışmalar takip edilecektir.

  Tartışma kültürü


Bize %100 destek vermeyen herkes düşmandır, fosil enerji şirketlerinin ücretli lobicisidir ve onlarla konuşmamalıyız. Bu temel tutumla, düzeltmeler mümkün değildir.Bu nedenle, bu groteskliğin tüm düşmanlarını işlevsel bir enerji dönüşümünün hayranlarına dönüştürmek için grotesk Alman enerji dönüşümünü tüm şiddetiyle kınamalıyız.

  Çöküş döneminde iyimserlik


Bugünün çocukları için nasıl bir gelecek beklentisinden söz edilebilir? Toplumun çoğunluğu geleceğe dair son derece olumsuz görüşlere sahip. Bu durum, her insanın temel ihtiyacı olan barınma için de geçerli. "Konut Almanya" arama sorgusu, arama sonuçlarında sadece felaket raporlarını getiriyor. Sorunlar artık geleneksel yöntemlerle aşılamıyor. Tamamen yeni yaklaşımlara ihtiyaç var.

Bu tamamen yeni düşünce biçimlerini hisse satın alarak desteklerseniz, birkaç yıl sonra sadece "buna katkıda bulundum" demekle kalmayacak, aynı zamanda muhtemelen bu hisselerin değerinde önemli bir artış da bekleyebileceksiniz.  GEMINI Next Generation AG'nin hissedarı olun


Bir dernek üyesi üyelik aidatını derneğe bağışlar ve dernek başarılı olursa mutlu olur. Olmazsa da iyi bir amaca destek vermiş olurum.

Bir hissedar halka açık bir limited şirketten hisse satın alır. Eğer AG başarılı olursa, hisseleri çok daha değerli olur. GEMINI Yeni Nesil AG'nin durumunda, iyi bir amacı desteklemenin ödülüdür.

Bir hissedar, çalışan veya ev sahibi olarak, toplumumuzdaki birçok olumsuz, hayatta kalma karşıtı gelişmeye karşı karşı hareketin de bir parçası olursunuz.

Yeni bir hissedar "Çok mütevazı yatırımımla ben" dedi, ancak 4.000 çarpı 1.000 €, dünya çapında genişleme için bir başlangıç noktası olarak Unken'deki yerleşimin açılışına kadar tüm yatırımlar için de 4 milyon €'dur.

Büyük sermaye artışlarına yalnızca Yıllık Genel Kurul karar verebilir, ancak Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu'nun karar verebileceği hususlar şunlardır. Yeni sermaye, planlanan daha büyük sermaye artışları için belgelerin mükemmelleştirilmesine hizmet eder.

Son haber bülteninden bu yana 5 yeni hissedar ve sermaye artırımı için emanet hesabında 15.800 Avro daha bulunmaktadır. Hissenin tavsiye edilmesi için bir ödül programı bulunmaktadır. Yeni hissedarlardan ikisi bu ödül programı aracılığıyla hissedar olmuştur.

İşte ayrıntılar.
          Enerji dönüşümünde yanlış yönlendirilen gelişmeler: Bize %100 destek vermeyen herkes düşmandır, fosil yakıt şirketlerinin ücretli lobicisidir ve onlarla konuşamazsınız. Bu tutumla, düzeltme yapmak imkansızdır. https://2023.pege.org/09-24/turkish.htm