Filistinliler için Marshall Planı

Tarihten ders alın! Her halükarda, çatışmayı yatıştırmak üçüncü bir dünya savaşı riskini almaktan çok daha ucuzdur. ABD askeri bütçesinin sadece 1.25 yılına mal olur.
  Marshall ve Morgenthau Hakkında


Almanlarla ne yapmalı? Çeyrek yüzyıl içinde arka arkaya iki dünya savaşı başlattılar. Morgenthau Planı vardı: Almanya'nın parçalanması ve sanayisizleştirilmesi. Neyse ki bir de Marshall Planı vardı: Almanya'yı yeniden inşa etmek. İkinci Dünya Savaşı neden çıktı? Çünkü Versailles barış anlaşmasında Almanya'ya o kadar kötü davranıldı ki, bunun sonucunda aşırı radikal politikacılar iktidarı ele geçirdi.

Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda Marshall Planı gibi bir şey olsaydı, İkinci Dünya Savaşı asla olmazdı. Bu aynı zamanda Marshall Planı'nın lehine olan ana argümandı: Versay'ın hatalarından kaçınmak, başka bir çatışma için zemin yaratmamak. Dolayısıyla sorulması gereken soru, Filistinliler için bir Marshall Planı neye benzeyebilir?

  Alan gereksinimi: 1000 m²'lik şirket


Alan ihtiyacı için 1000 m² toplumu temel alıyoruz: tüm medeniyet faaliyetleri için kişi başına 1000 m². Buna konut, ulaşım, ekonomi, ortak kullanım alanları, enerji üretimi ve gıda üretimi dahildir. Buna ek olarak, doğal alanlarda yaşayan kişi başına 1000 m² daha. Tüm çalışma için yuvarlak rakamlar kullanıyoruz. Bu nedenle, 10 milyon nüfus için tasarım yapın. Dolayısıyla alan ihtiyacı 20.000 km² olacaktır. Sina yarımadası 60.000 km²'dir, dolayısıyla Sina'nın 1/3'ü yeterlidir.Wikipedia'dan harita Maximilian Dörrbecker (Chumwa)

  Bütçe gereksinimleri: Üçüncü dünya savaşından daha ucuz ne olabilir?


Böyle bir projenin bütçesi, bu bölgedeki çatışmaların potansiyel takip maliyetlerini de hesaba katmalıdır. Hürmüz Boğazı'nda birkaç petrol tankeri battı, o zaman petrol fiyatı nerede? 2008 petrol fiyatları krizi sadece 3,5 milyon varillik bir petrol kıtlığı nedeniyle tetiklenmişti. Hürmüz Boğazı üzerinden günde 17 milyon varil petrol taşınmaktadır. Bütçe, 3. Dünya Savaşına kadar olan olasılıkları ve buna bağlı maliyetleri dikkate almalıdır. Yuvarlak rakamlarla ifade edecek olursak: kişi başına 100.000 Avro çarpı 10 milyon kişi, 1.000 milyar Avro eder. Bu da çok büyük birkaç şirketin büyüklüğü kadardır. Bu da ABD askeri bütçesinin sadece 1.25 yılı demektir. Karşılaştırma için: Çin'deki 40.000 km'lik yüksek hızlı demiryolu, ABD'nin askeri bütçesinin yaklaşık 2 yılına denk geliyor.

  Su ihtiyacı: Çok kurudur


Google'a Sina'daki yağmuru sorduğunuzda karşınıza çıkan sonuçlar: Sina Yarımadası'ndaki yağışlardan bahsetmeye bile değmez. Neredeyse hiç resmi yağmurlu gün yoktur. Bu yüzden büyük miktarlarda deniz suyunun tuzdan arındırılması gerekiyor. Ne kadar miktarda? Mallorca'yı bir ölçüt olarak kullanacağım: yılda 406 mm. Biraz optimizasyonla 300 mm yeterli olacaktır. Yani 20.000 km² çarpı 300 mm, 6 milyar m³ suya eşittir. En modern deniz suyu tuzdan arındırma tesisleri m³ deniz suyu başına 2,5 kWh elektrik gerektirmektedir. Bu durumda suyun dağıtılması da gerekmektedir. Bunun için de 3,5 kWh daha gerektiğini varsayalım. 6 milyar m³ suyun 6 kWh ile çarpımı 36 TWh elektriğe eşittir. Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse: bu, Avusturya'nın hidroelektrikle ürettiği elektrik miktarının hemen altında.

  Gıda üretimi


2020'de Ürdün'de gıda üretimi üzerine çalışmalar yaptım. Ürdün'ün durumu Sina'dan bile daha zor çünkü denize erişimi yok. Kişi başına yılda 90 metreküp suyla idare etmek zorundasınız. Bu, Almanya'da kişi başına düşen hane halkı ihtiyacından sadece biraz daha fazla. Bu sorun, dikey bahçecilik aeroponik gibi modern teknolojilerle aşılabilir.

  Elektrik üretimi


Tipik bir yerleşim yapısında 16 aile ve hektar başına 1 MW fotovoltaik bulunmaktadır. Bununla birlikte, gıda üretimi ve diğer alanlar için hala alanlar vardır. Yollar tipik olarak fotovoltaiklerle kaplıdır. Farklı alanların bir karışımında hektar başına 600 kW fotovoltaik olabilir. Bu da 600 GW fotovoltaik demektir. Bu da yaklaşık 900 TWh yıllık verim demektir. Bu da Almanya'nın mevcut elektrik ihtiyacının yarısı demek. Ancak amaç, sadaka alan bir devlet değil, kendi ekonomik gücüyle ayakta durabilen bir devlet yaratmaktır.

Deniz suyunun tuzdan arındırılması ve su dağıtımı için 36 TWh, her bir kişi için 3.000 kWh ihtiyaç 30 TWh yapar. Gıda üretimi için 34 TWh daha olduğunu varsayalım. Geriye X'e Güç için 800 TWh/a kalıyor. 1 litre parafin için 20 kWh elektrik varsayalım. 800 TWh 40 milyar litre için yeterli. 10 milyon nüfusun her biri için ihraç malı olarak uçaklar için 4.000 litre e-yakıt.

Uçaklar için CO2-nötr yakıtın değeri nedir? Litresi 50 sentten yıllık ihracat geliri 20 milyar Avro değerinde olacaktır. Kendi enerjisini ve gıdasını üretebilen bir devlet, 20 milyar ihracat geliriyle 10 milyon nüfusu için yüksek bir yaşam standardı sağlayabilir. Yani daimi bir almose alıcısı değil, ihracat gelirleriyle çok iyi geçinebilen bağımsız bir devlet.

Hatırlatmak gerekirse, Marshall Planı 1948'de Alman ekonomik mucizesini gerçekleştirmiş ve Almanya'yı dünyanın önde gelen ihracatçısı haline getirmişti. 1945 yılında Almanya'nın büyük şehirleri Gazze'ye çok benziyordu.

  İkinci Süveyş Kanalı


İkinci bir Süveyş Kanalı için planlar var. Daha önce elektrikle çalışan büyük gemiler hakkında yazmıştım: kg başına 200 Wh ile 30.000 ton sodyum batarya 6 GWh eder. 900 TWh elektrik üretiminin bir başka uygulaması da gemilerin şarj edilmesi olabilir. Günde 20 gemi, belki de yeni kanaldan geçerken şarj oluyor. 20 gemi * şarj sonrası 5 GWh * 365 gün 36,5 TWh eder. Belki de yeni kanaldan geçecek gemilerin seyahatleri sırasında şarj olmaları için bir havai hat. 10 saatlik bir yolculuk süresine sahip 212 km'lik kanal, havai hat üzerinden 500 MW'lık şarj gücü gerektirecektir.

Bu batarya şarjı daha sonra Akdeniz'deki herhangi bir limana ulaşmak için kullanılabilir. Diğer yönde ise Hindistan'ın batı yakasına Sri Lanka'ya kadar ya da Afrika'da liman kenti Darüsselam'a kadar ulaşılabilir. Bu durumda bir diğer önemli şarj istasyonu Sri Lanka ve Hindistan'ın güney kıyısı olabilir. Sri Lanka'dan Hong Kong ve Shenzhen'e zaten ulaşılabilir. Daha kuzeydeki Çin limanları için şarj işlemi Singapur'da gerçekleştirilecektir.

2050'ye yönelik bir gelecek vizyonu.

  Çöküş döneminde iyimserlik


Bugünün çocuklarına geleceğe dair ne gibi umutlar verilebilir? Toplumun çoğunluğu geleceğe dair sadece son derece olumsuz vizyonlardan bahsediyor. Konu herkes için temel bir ihtiyaç olan barınma olduğunda bile. "Almanya'da konut" arama sorgusu, arama sonuçlarında sadece felaket raporlarını getiriyor. Sorunlar artık geleneksel yöntemlerle çözülemiyor. Tamamen yeni yaklaşımlara ihtiyaç var.

Hisse satın alarak bu tamamen yeni düşünce tarzını desteklerseniz, birkaç yıl sonra sadece "buna katkıda bulundum" demekle kalmayacak, aynı zamanda bu hisselerin değerindeki önemli bir artışa da bakabileceksiniz.  GEMINI Next Generation AG'nin hissedarı olun


Bir kulüp üyesi üyelik aidatını kulübe bağışlar ve kulüp başarılı olursa mutlu olur. Başarısız olursa da iyi bir amaca destek vermiş olurum.

Bir hissedar halka açık bir limited şirketten hisse satın alır. Eğer AG başarılı olursa, hisseleri çok daha değerli olur. GEMINI Yeni Nesil AG'nin durumunda, iyi bir amacı desteklemenin ödülüdür.

Bir hissedar, çalışan veya konut alıcısı olarak, toplumumuzda hayatta kalmamıza zarar veren birçok olumsuz gelişmeye karşı karşı hareketin de bir parçası oluyorsunuz.

Yeni hissedarlardan biri "çok mütevazı bir yatırım yapıyorum" dedi, ancak 4.000 € çarpı 1.000 €, küresel genişleme için bir başlangıç noktası olarak Unken'deki yerleşimin açılışına kadar tüm yatırımlar için 4 milyon € anlamına geliyor.

Büyük sermaye artırımlarına yalnızca Yıllık Genel Kurul karar verebilir, ancak burada Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu'nun karar verebileceği hususlar yer almaktadır. Yeni sermaye, planlanan daha büyük sermaye artışları için belgelerin mükemmelleştirilmesine hizmet eder.

Son haber bülteninden bu yana 5 yeni hissedar ve sermaye artırımı için emanet hesabında 15.800 Avro daha bulunmaktadır. Hisseyi başkalarına tavsiye edenler için bir ödül programı bulunmaktadır. Yeni hissedarlardan ikisi bu ödül programı aracılığıyla hissedar olmuştur.

İşte ayrıntılar.
          Filistinliler için Marshall Planı: Tarihten ders alın! Her halükarda, çatışmayı yatıştırmak üçüncü bir dünya savaşı riskini almaktan çok daha ucuzdur. ABD askeri bütçesinin sadece 1.25 yılına mal olur. https://2023.pege.org/11-05/turkish.htm